دوره متوسطه اول دخترانه - کاشمر
امروز    ساعت:
مقالات اساتید ---> تحقیق در اینترنت { چگونه با استفاده از اینترنت تحقیق کنیم }

چگونه با استفاده از اينترنت تحقيق كنيم؟

 مقدمه

شايد تا بحال در به در دنبال مطلب، آدرس، نام كتاب، متن مقاله،  نام كالا يا هر چيز ديگري بوده ايد كه پيدا كردن آن براي شما آسان نبوده است. امروزه با گسترش علم و تكنولوژي بويژه توسعه اينترنت، اين امر بسيار آسان شده است. به عبارتي ما با تحقيق در اينترنت مي‌توانيم به مسايل و اهداف مهم خودمان كه قبلا نيل به آن به سختي امكان پذير بود، به شيوه آسان‌تر و سريع‌تر دست پيدا كنيم.

 تحقيق و ابزار انجام آن

اگر بخواهيم تعريف بسيار ساده اي از تحقيق داشته باشيم بايد بگوييم بكارگيري و اعمال شيوه هاي مناسب با استفاده از امكانات موجود براي كشف يك امر يا يك حقيقت است.

هر تحقيقي ميتواند موضوع خاصي داشته باشد. مثلا ممكن است شما بخواهيد از وضعيت مسلمانان در كشور اوگاندا اطلاع پيدا كنيد. يا مي‌خواهيد بدانيد جمعيت كشور چين چند نفر است. واحد پول ونزوئلا چيست، رييس جمهور مكزيك چه نام دارد، و....

امر تحقيق با استفاده از اينترنت تا حدود بسيار زيادي آسان شده است. اگر ما يك كامپيوتر مجهز به مودم در اختيار داشته باشيم و يك خط تلفن، به راحتي مي‌توانيم تحقيق مورد نظر خودمان را انجام دهيم. براي انجام اين كار پايگاه‌ها و سايت‌هاي متعددي وجود دارد. بعنوان مثال سايت‌هايي همچون google, yahoo, altavista, alltheweb و.... شامل امكاناتي براي امر تحقيق مي‌باشند. مثلا چنانچه شما به دنبال تصويري از حرم امام رضا عليه السلام در اينترنت باشيد كافي است به سايت گوگل رفته و در قسمت مربوط به تصاوير كلمه «اما رضا» را تايپ كنيد حدود 20 هزار تصوير كه به نوعي متعلق به امام رضا عليه السلام يا حرم ايشان باشد در ظرف حدود 30 ثانيه به نمايش درخواهد آمد.

يكي از مزيت‌هايي كه استفاده از اينترنت در تحقيق دارد اين است كه به جمع آوري اطلاعات كمك بسيار شاياني مي‌كند. از طرف ديگر معمولا اطلاعات موجود در اينترنت به روز بوده و هميشه جديدترين اطلاعات قابل دسترسي مي‌باشد. بعنوان مثال اگر بخواهيم در مورد جمعيت كشور چين كسب اطلاع كنيم فقط كافي است كه در قسمت جستجوي سايت گوگل، عبارت «جمعيت چين» را تايپ كنيم؛ ظرف چند ثانيه مشاهده خواهيم كرد كه عبارت «جمعيت چين به يک ميليارد و سيصد ميليون نفر مي رسد که يک پنجم جمعيت جهان است...» ظاهر خواهد شد.

و يا اگر بخواهيم به كاريكاتور موهني كه دشمنان خدا و دين اسلام نسبت به پيامبر عظيم الشان اسلام طراحي كرده اند، دست پيدا كنيم و از محتواي آن اطلاع پيدا كنيم و بدين طريق بتوانيم موضع مناسب در قبال آن اتخاذ كنيم مي‌توانيم با تايپ عبارت «mohammad cartoon» در قسمت تصاوير يكي از سايت‌هاي جستجوگر به دست پيدا كنيم.

براي اينكه بتوانيم از سايت‌هاي بيشتري براي جستجو استفاده كنيم، آدرس برخي از آنها را ذكر مي‌كنيم:

1. http://www.google.com

2. http://www.alltheweb.com

3. http://www.yahoo.com

4. http://www.altavista.com

5. http://www.msn.com

به هر يك از پايگاههاي فوق كه مراجعه كنيم قسمتي براي تحقيق و جستجو در اينترنت وجود دارد كه با تايپ كلمات مورد نظر مي‌توانيم به اطلاعات مطلوب خود دست پيدا كنيم. البته لازم به ذكر است كه هر يك از سايت‌هاي فوق امكانات متفاوتي براي انجام تحقيق دارد كه هر كاربري با اندكي تامل در آن ميتواند نسبت به استفاده از آنها اطلاعات لازم را كسب كند.

  • [نسخه قابل چاپ]
  • توسط: معصومه نبوی
  • آدرس الکترونیک فرستنده: **
  • تاریخ ارسال: پنجشنبه 22 آذر 1386
عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

اين سايت تا كنون 393026 بازديدكننده داشته است
© تمامی حقوق این پایگاه متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی امام حسین علیه السلام می باشد