دوره متوسطه اول دخترانه - کاشمر
امروز    ساعت:
مقالات اساتید ---> همدلی از همزبانی خوشتر است . { توانایی ارتباط برقرار کردن به طوری که شخص احساس کند درک شده است . }

همدلی توانایی ورود به دنیای خود دیگر اینکه به وضوح بتوانیم احساسات او در آن لحظه وصفی آن احساسات را درک کنیم و بتوانیم به روشی با او ارتباط برقرار کنیم که او احساس کند درک شده است.

تعریف عملیاتی :

ما زمانی همدلی کرده ایم که بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم که خود را در یک فضای سالم و غیر تهیه کننده (غیر داورانه)قرار دهیم تا او بتواند احساسات و افکارش را که برایش اهمیت دارد را ابراز کند.

ما هنگامی همدل شده ایم که بتوانیم معنای سطحی کلمات و معنای زیرین آنها به همراه احساسات همراه با پیام را شناخته و درک کنیم.

این توانایی موجب تقویت رابطه گرم و صمیمی ما با دیگران بویژه اعضای خانواده می شودو سلامت روانی و اجتماعی ما را بیش از پیش فراهم نمود و به قطع روابط ناسالم ما منجر خواهد شد.

روش های انگیزش همدلی :

یکی از نشانه های اولیه همدلی ، گریه های غیر ارادی نوزادانی است که صدای گریه نوزاد دیگر را می شنود گر چه این نخستین روش انگیزش همدلی ، یک میانجی تلقی نمی شود، اما شبیه به مفهوم اصلی همدلی به عنوان یک واکنش جانشین در مقابل دیگران است (رفتارهای اجتماعی مطلوب از دیدگاه روانشناس اجتماعی هانس ورند بیر هوف ص. 165) بر اساس یک فرضیه معتبر همدلی واکنش زیست شناختی و همگانی است که تحت تاثیر رشد شناختی و عوامل محیطها تغییر می کند . شیر خوارگان در برابر ناراحتی دیگران واکنش نشان می دهند ، مثلا با دیدن گریه کود دیگر گریه می کنند . تلاشهای آنان برای کمک معمولا غیر موثر و نامناسب است . البته با پیشرفت توانایی شناختی به خصوص توانایی درک دیدگاه دیگران و نقش بازی کردن کودکان درک کاملترو دقیقتری از احساسات و عواطف دیگران پیدا می کنند . در نتیجه دلسوزتر می شوند و بهتر می توانند به طرق مناسبی به دیگران کمک کنند . (رشد شخصیت کودک ترجمه مهشید یاسایی ص.345)

سنجش و اندازه گیری همدلی :

معیارهای سنجش همدلی کاملا با یکدیگر متفاوت است در نتیجه آنچه به عنوان همدلی شناخته می شود به میزان قابل توجهی به ابزارهای سنجش و اندازه گیری مورد استفاده بستگی دارد.

پرسشنامه هایی نیز که برای سنجش میزان همدلی تهیه می شوند با توجه به فلسفه ای که ورای آن نهفته است با یکدیکر تفاوت دارند هدف پاره ای از این پرسشنامه ها نشان نشان دادن احساسات در موارد خاص است که در اثر رنج کشیدن دیگران به وجود می آید . دسته دیگر آمادگی دائمی را برای همدلی با نیازمندان نشان می دهد نوع اول گرایش داشتن به همدلی و نوع دوم آمادگی برای ابراز همدلی نامیده می شود. همچنین وجه تمایز برای معیار سنجش احساس گناه نیز پیشنهاد شده است .استعداد و آمادگی برای ابراز همدردی در اثر حوادثی که با عث ناراحتی درونی دیگران می شود برانگیخته می گردد. نمونه آن شخصی است که با خریداری همدردی می کند که در فروشگاه پول خود را گم کرده است و قادر نیست بهای اجناسی را که برداشته بپردازد. همه ما افرادی را می شناسیم که نگران سرنوشت دیگران و بلاهایی هستند که ممکن است بر سر آنها نازل شود و افکار و احساسات آنها را درک می کنند و ضمنا کسانی را هم سراغ داریم که نسبت به مسائل و مشکلات دیگران بی توجه هستند ، نمی توانند شرایط آنان را تغییر دهند و قادر نیستند احساسات و عواطف دیگران را درک کرده و خود را در آن سهیم بدانند (شرمن و استوتلند ،1978).

گامهای همدلی :

·پرهیز از قضاوت و ارزیابی طرف مقابل و استفاده از قضاوت معلق .

·گوش کردن .

·درک نیازها و توانمندیهای طرف مقابل .

·تحمل افراد مختلف و مخالف و پذیرش آنها همانگونه که هستند.

·دوست داشتنی شدن.         

·خود را جای دیگران بگذاریم .

·تحمل آراء مخالف.

·احترام قائل شدن برای دیگران.      

·دوست داشتن دیگران بدون قید و شرط.

 

اثرات همدلي :

1) عامل پيشگيري بسياري از رفتارهاي ناخوشايند مي شود

2) در طرفين احساس خوشايند و مثبت به وجود مي آورد.

 3) فرد را از احساس تنهايي نجات مي دهد.

4) موجب اخذ تصميم هاي صحيح تر مي شود.

5) از بسياري تعارضات و سوء تفاهم ها جلوگيري مي كند.

6) همدلي به جا و مناسب موجب تعديل و اصلاح شناخت، احساس و رفتار مي شود.

7) در تحكيم روابط همسران مي تواند نقش مهمي داشته باشد.

 8) احساس آرامش و قوه ي ادارك فرد را افزايش مي دهد.

9) موجب افزايش اعتماد به نفس مي شود.

10)زمينه شناخت بهتر و بيشتر از ديگران را فراهم مي آورد.

11) روابط خانوادگي و اجتماعي را بهبود مي بخشد.

12) امنيت رواني و آسايش خاطر را تقويت مي نمايد.

13) ميل به شركت در فعاليت هاي گروهي را افزايش مي دهد.

14) بيان احساسات خود و درك احساسات ديگران را آسان تر مي كند.

نتیجه گیری :

همدلی بین نیز نوعی همراهی با دیگران است. همدلی نیز ورود به دنیای ادراکی طرف مقابل و مستقر شدن کامل در آن همدلی مستلزم زیر نظر قرار عطوفت، آشفتگی و لاصه هر چیز دیگری، همدلی یعنی گرفتن لحظه به لحظه تغییرات طرف مقابل است. اعم ترس، خشم یا زندگی کردن در دنیای طرف مقابل و حرکت کردن با ظرافت درون این دنیا، بدون قضاوت کردنو حس کردن معانی و برداشت هایی که وی خیلی کم بر آنها واقف است (راجرز،1975)ص.216- نظریه روان درمانی و مشاوره – ثارف و همدلی یعنی ایجاد رابطه غنی با دنیاشخصی که می تواند روابط گرم و معنی دار با دیگران تشکیل دهد یا که می تواند به خاطر بهبود زندگی دیگران از نفع خودش بگذرد ممکن است احساس رضایت خاطر عمیق بنماید.

حتی امکان دارد در بعضی مواقع آنچه را که ما ایثار می نامیم تا سر حد امکان انجام دهدو از این عمل خویش نهایت احساس لذت را نماید به هر حال ، شخصی می کوشد تا به هنگام نیاز دیگران به کمک آنان بشتابد. و بدین ترتیب رابطه خود را با آنان بیشتر و بهتر سازد.در عین حال به هنگام نیاز بتواند از کمک آنان بهرمند شودآسیب شناسی روانی – دکتر حسین آزاد .ص (13) .

               هم‌زبانی خويشی و پيوندی است

                         مرد با نامحرمان چون بندی است

                ای بسا هندو و ترک هم‌زبان

                          ای بسا دو ترک چون بيگانگان

               پس زبان محرمی خود ديگر است

                          هم‌دلی از هم‌زبانی خوشتر است

منابع :

1-   رفتارهای اجتماعی مطلوب – هانس ورنر بیرهوف من. 157. 165 . 175. 194 . 199 )

2-                روان شناسی اجتماعی کاربردی – استوارت از کمپ ص. 571)

3-               آموزش ابراز وجود- ثان ریس. رودریک اس. گراهام ص.95- 105 )

4-               رشد و شخصیت کودک – ترجمه مهشید یاسایی ص 345

5-               روانشناسی اجتماعی – الیوت ارونسون ص . 315.316 )

6-               ارتباط بین فرهنگها – سماور.پورتر، استفانی ص 419)

7-   نظریه های روان درمانی و مشاوره – دیچارداس- ثارنا – ص 84،216)

 محقق  : خانم  اعظم انصاری

 

عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

اين سايت تا كنون 393025 بازديدكننده داشته است
© تمامی حقوق این پایگاه متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی امام حسین علیه السلام می باشد